Відеозапис майстер класу

Шановні відвідувачі, пропоную Вам переглянути відео майстер класу на конкурс “Учитель року 2015”

Майстер клас

Та презентацію

Презентація до майстер класу

Климчук Тетяна Григорівна

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Вчитель хімії та основ здоров’я Остерської ЗОШ І-ІІІ ст. №2                   ім.  Ю. Збанацького Козелецького району Чернігівської області

Освіта вища.  Закінчила Ніжинський Державний Педагогічний Інститут  ім. М.Гоголя

Педагогічний стаж – 18 років

Кваліфікаційна категорія “Вища”

Педагогічна проблема:  “Формування елементів екологічних знань на уроках хімії засобами інтерактивних форм роботи”

Життєве кредо: “Залізо шліфують, а людину виховують”

Педагогічне кредо: “Не витрачайте свій час в марній боротьбі за досконалість, просто прагніть робити все якнайкраще”

Виховний захід

Тема: Хто зуби доглядає – той усмішкою сяє!

Мета: ознайомити учнів з хворобами зубів, обґрунтувати правила гігієни ротової порожнини; виховувати свідоме ставлення учнів до свого здоров’я та екологічну культуру; продовжити роботу з формуванням вмінь і навичок працювати з різними джерелами інформації.

Хід уроку.

Усіх нас приваблює посмішка. Навіть крихітка Єнот, герой мультфільму, співає про посмішку, якою треба поділитися з іншими. Якою має бути ваша усмішка?

Коли людина посміхається, у неї, зазвичай, розтягуються губи і трішки

виглядають зуби, а при широкій усмішки – ще й ясна. Якщо зуби білі, рівні,

чисті без каріозних порожнин, плям, то посміхатися є чим. А ще важливо,

аби під час розмови та посмішки подих був свіжим.

Але щоб на довгі роки зберегти зуби здоровими, за ними треба ретельно

доглядати.

Сьогодні ми з вами дізнаємося:

–   про основні вимоги до гігієни ротової порожнини;

–   про ознаки хвороб зубів;

–   про те, якими мають бути зуби у здорової людини;

–   про те, як вибирати засоби особистої гігієни.

Зуби – кісткові органи, що розташовані в ротовій порожнині в комірках

верхньої та нижньої щелепи, основною функцією яких є подріблення їжі.

Найпоширенішою хворобою зубів є карієс.

Карієс – це захворювання, в результаті якого відбувається поступове

руйнування емалі з утворення порожнини в стінці зуба. Карієс не тільки робить зуби непривабливими, але з часом викликає больові відчуття. Уражена ділянка дає про себе знати, коли людина приймає кислу, холодну або гарячу їжу.

1) Якщо зуби не чистити, на них утворюється так званий зубний наліт. Це липка речовина жовтуватого-білого кольору. В зубному нальоті розмножуються шкідливі бактерії, які руйнують зуби та спричиняють запалення ясен.

Регулярне чищення зубів дає змогу позбутися залишків їжі та зубного нальоту.

2)                Правильне харчування має велике значення в профілактиці карієсу. В вашому віці потрібно, щоб було чотириразове харчування, щоб у раціоні були: хлібні, молочні, м’ясні та фруктово-овочеві продукти. Для очищення зубів від хвороботворного нальоту та укріплення ясен у щоденний раціон необхідно включати грубу їжу: яблуко, моркву у свіжому вигляді.

Надмірне споживання солодощів є фактором ризику захворіти на карієс.

Основним будівельним матеріалом для зубів є кальцій. Кальцій міститься в горіхах, зелених овочах, молоці та молочних продуктах.

3)                Щоб запобігти захворюванням зубів, потрібно на рік відвідувати стоматолога. Лікар перевірить, чи всі зуби ростуть рівно, чи в них немає дірок, чи немає запалення ясен.

4)                Інколи, коли починає турбувати зубний біль, людина намагається втамувати його з допомогою тютюнового диму. Адже нікотин пригнічує больові рефлекси, а не лікує. І ви повинні знати, що паління має руйнівну дію на зуби. Температура тютюнового диму становить близько 55- 60 С. температура повітря, що надходить до рота нижче на 40С за температуру диму. Такі значні перепади температури під час паління негативно впливають на зубну емаль. З часом на ній з’являються мікроскопічні тріщини для мікроорганізмів. Тому зуби починають руйнуватися раніше у паліїв, ніж у людей, які не палять.

Правила догляду за ротовою порожниною.

1.Чисти зуби потрібно зубною пастою двічі на тиждень.

2.Зубна щітка має бути середньої жорсткості.

3.Чистити зуби слід неменше трьох хвилин.

4.Після чищення зубів щітку треба ретельно вимити.

5.Зубну щітку слід міняти не рідше, ніж раз у 3-4 місяці.

6.Після кожного вживання їжі обов’язково прополіскувати рот. Засоби для чищення зубів існували ще в глибоку давнину. Вперше придумали засіб для чищення давні римляни. Вони використовували таку суміш:

–     пелюстки троянд

–     горіх

–     товчена шкарлупа

Петро І наказував боярам чистити зуби вологою ганчіркою з товченою крейдою. Люди все більше повертаються до природних засобів лікування. Для в тамування зубного болю використовують відвар барвінку.

Поради лікаря.

–     не гризти горіхи, тверді цукерки, кістки;

–     не вживати відразу після холодної їжі гарячу і навпаки;

–     після кожного прийому їжі порожнину рота слід прополоскати теплою водою;

–     не палити;

–     зубну щітку зберігати щетиною наверх;

–     використовувати ту зубну пасту, яку рекомендує лікар,

–     двічі на рік відвідувати стоматолога.

Кросворд

зуби

По горизонталі:

  1. Він пригнічує больові відчуття, руйнує зуб (нікотін)
  2. Лікарська рослина, що лікує карієс (барвинок)
  3. Гігієнічний пристрій для догляду за зубами (зубочистка)
  4. Молоко та молочні продукти містять (кальцій)

По вертикалі:

  1. Лікар, що лікує зуби (стоматолог)
  2. Найпоширеніша хвороба зубів (карієс)

1.       Подрібнює та пережовує їжу

  1. Найтвердіша тканина зуба (емаль).

Виховний захід

Квіти – окраса нашого життя.

 

В історії квітів – частина історії людства.

Ауербах

Квіти – улюблені супутники людини з давніх часів. Вони не лише милують зір, але й облагороджують душу….

Д. Хімчук

Имеющий в руках, плохого совершить не может.

В.Солоухин

 

УЧИТЕЛЬ. Сьогодні ми з вами відвідаємо квіткове містечко, де ми дізнаємося дуже багато цікавого. Квіти супроводжують нас усе життя, від народження до останньої хвилини. Перший урок, останній дзвоник, перше побачення, трудовий успіх і героїчний вчинок – завжди квіти, які даруємо ми і які дарують нам. Квіти – одне з найпрекрасніших творінь природи, дивовижні дарунки природи. Рос.письменник Достоєвський говорив, що «краса врятує світ» Квіти – це завжди краса. І взагалі мені сьогодні хочеться сказати так: “Квіти – очі землі” Вони бачать нас, люблять, чарують, навіть лікують.

Здавна укр. оселі прикрашають чудові квітники, в яких ростуть високі мальви з різнокольоровими квітами, яскраві чорнобривці, барвінок.

 

УЧЕНЬ.

Квіти України

А у нашому садочку

Квітнуть квіти в холодочку,

Матінка їх доглядає, .

Кожний вечір поливає.

Ось стоїть, мов на сторожі,

Соняшник стрункий та гожий,

Рожа по драбинці пнеться,

Біля неї бджілка в’ється.

Під віконцем пахне м’ята,

Оксамитна, пелехата,

І барвінок невеличкий –

На весілля для сестрички.

Незабудок два рядочки Насторожили листочки,

А на кущику в куточку

Пахнуть китиці бузочку.

Хто лиш гляне, той зрадіє,

Сонечко крізь віти гріє.

Щастя в наш садочок лине,

Це ж бо квіти України.

УЧИТЕЛЬ. Колись кожна господиня намагалась, щоб коло садиби росло побільше лікарських рослин: калина, м’ята, меліса, мальва, волошки. Обов’язково садили березу, липу. Ліки з цих рослин кожна селянська сім’я завжди мала у хаті. З покоління до покоління передавались рекомендації, поради і рецепти наших пращурів. Більше детальніше нам розкажуть: Знахарка, Лікар- фітотерапевт.

 

УЧИТЕЛЬ. У скарбницях укр. народної творчості чимало чудесних легенд та казок про походження різних рослин. Хочете знати, звідки взялася калина? Ось що говорить про це легенда.

На нашу землю сунула татарська орда. В одному селі справляли весілля, аж коли налетіли чужинці – людолови. Красуні – українки, щоб не датися в руки бусурманам, кинулись тікати. Але попереду болото. Куди дітись? У петлю ординця? В ганебний полон? Ні, краще вмерти! І всі вони загинули у болоті. А на тому місці виріс калиновий гай. Тому калина й стала символом мужності у боротьбі з ворогами.

 

Казка про підсніжник.

Коли Бог створив траву, різні дерева і квіти, то подарував їм і різноманітні кольорові відтінки. Під кінець Бог створив сніг і сказав до нього:

–              А забарвлення підшукай собі сам.

І пішов сніг шукати собі колір. Приходить до трави і просить:

–              Травичка зелененька, дай мені своє забарвлення. Засміялася, зашелестіла трава та й каже:

–              Не до лиця тобі зелений одяг. І я зелена, і листя дерев зелене, ніхто тебе не розрізнить і не впізнає. Попроси трошки забарвлення у квітів.

Пішов сніг далі шукати свого кольору. Ходив, ходив, просив усіх, але ні одна квітка не захотіла поділитися з ним своєю красою. Прийшов до білого підсніжника і просить із сльозами:

–              Мій білий дзвіночку! Дай мені свого забарвлення білого, бо буде мені лихо, якщо залишусь без одягу. Буде зі мною так, як з тим вітром, якого ніхто не бачить. Змилосердився добрий підсніжник та й каже:

–              Мій одяг дуже простенький, але як тобі подобається, то бери собі. Будемо разом жити й зростати.

Взяв сніг забарвлення підсніжника, став білим – білим. Але з того часу не любить він ніяких квітів, всіх морозить, лише підсніжника пестить і голубить, як рідну дитину.

 

Діти, може й ви знаєте легенди про походження квітів?(розповіді учнів)

 

УЧИТЕЛЬ. А ще квіти дарують нам естетичне задоволення. Споглядаючи їх красу, людина й сама прагне бути красивою. Поети створили безліч віршів про красу природи.

Горда волошка

Встала Волошка дуже раненько,

Щоб вимити личко чистеньке.

Одягла на голівку віночок

І набрала водиці на листочок.

Подивилася на себе, як в дзеркало,

І сказала гордо і впевнено:

«Я – найкраща на березі квітка,

Бо подібна до річеньки влітку.

Немов неба блакитні краплинка.

На голівці не просто хустинка,

А пелюсточка, мов у царівни,

До самої корони подібна».

І Волошка так запишалася,

Перед друзями важко зазналась.

Задерла блакитну голівку,

«Хрусь» – і впала вже на долівку.

 

Чорнобривці

Посадила чорнобривці,

Поливала кожен день,

Щоб скоріше виростали,

Я співала їм пісень.

Ось листочки розрослися,

Зав’язались квіточки,

Притулилися близенько,

Як до мами діточки.

Раз я вранці рано встала

І скоріше у квітник.

Диво! Квіти розпустились,

Любо глянути на них.

Якби всі так працювали,

То земля була би раєм.

Тож ставаймо до роботи,

Не жалкуємо сил своїх.

 

Звучить «Вальс квітів»П.І.Чайковського

 

УЧИТЕЛЬ. Прозвучав “Вальс квітів”, присвячений прекрасним супутникам нашого життя.

Віддавна квіти були для людини символом її почуттів, думок, а на Сході існує навіть ціла наука тлумачення мови квітів, за допомогою якої люди нечутно, але зрозуміло можуть висловити свої почуття. Отож, прислухаємося до мови квітів.

 

Мова квітів

Що каже свіжих квітів жмутик?

Про що їх мова непроста?

Верба – одвертість,

Айстра – смуток,

Лілея біла – чистота.

Конвалія – любов таємна,

Мак – юний цвіт, що не згаса.

Лавр – завжди успіх, слава певна,

А мальва – холодність, краса,

Дзвіночок польовий – то вдячність,

То любов свята.

Нарцис – то горда необачність,

Волошка – ніжність, простота,

Саранка – зілля – сміливість,

Півонія – життя сто літ,

Фіалочка – сором’язливість,

Любов минуща – Первоцвіт.

Ми любимо квіти дарувати,

Й, коли настане слушний час,

Все те, що хочемо сказати,

Букетик висловить за нас.

 

УЧИТЕЛЬ. Зверніть увагу на плакат « Мова квітів».

 

Плакат “Мова квітів”

  • Айстра – сум;
  • Верба – відвертість;
  • Верес – самотність;
  • Волошка – простота;
  • Гвоздика – мужність;
  • Гіацинт – біда;
  • Дзвоник польовий – вдячність;
  • Конвалія – приховане кохання;
  • Лавр – успіх, слава;
  • Лілія біла – частота;
  • Мак – краса, молодість;
  • Нарцис – гордість, самозакоханість;
  • Первоцвіт – кохання, що минає;
  • Піон – довголіття;
  • Пролісок – ніжність, чистота, вірність;
  • Ромашка – кохання, здоров’я;
  • Тюльпан – кохання.

 

УЧИТЕЛЬ. Як створювати букети та як потрібно дарувати ми розглянемо на наступній виховній годині. Не всі, мабуть, знають як продовжити життя квітів у букетах. Про це добре розповість вчитель біології.

 

УЧИТЕЛЬ. Якщо вам сьогодні було цікаво слухати розповіді про квіти, якщо у вас виникло бажання розширити ваші клумби вдома та в школі, то наш виховний захід досягнув мети.

 

Цветы, как люди, на добро щедры.

И, щедро людям нежность отдавая

Они цветут, сердца обогревая,

Как маленькие теплые костры.

Розробки уроків на тему “Основи”

План-конспект уроку на тему:

«Хімічні властивості лугів:дія на індикатори, взаємодія з кислотними оксидами, кислотами, солями.Реакція нейтралізації.

Цілі уроку: розширити знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі основ; показати дію лугів на індикатори; розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей основ.

Тип уроку: поглиблення й розширення знань.

Форми роботи: розповідь учителя, демонстраційний експеримент, лабораторні досліди, робота з опорною схемою.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, таблиця «Правила техніки безпеки в кабінеті хімії», ряд активності металів, хімічні реактиви.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

 

II. Аналіз тематичного оцінювання

Робота з класом зі з’ясування типових помилок, індивідуальна робота над помилками.

 

III. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності

• Який клас неорганічних сполук називається основами?

• На які дві групи поділяються основи? (Розчинні (луги) й нерозчинні (малорозчинні))

• 3 допомогою таблиці розчинності наведіть приклади розчинних і нерозчинних основ. (П’ятеро-шестеро учнів по ланцюжку виписують на дошці формули основ.)

• Назвіть записані основи за сучасною українською номенклатурою. (По ланцюжку наступні учні називають основи.)

• 3 допомогою таблиці «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук», що є у вас у зошитах, припустіть, які хімічні властивості проявлятимуть основи.

1) Взаємодія з кислотами.

2) Взаємодія з кислотними оксидами.

Додаємо:

3) Взаємодія із солями.

І за цим планом будемо вивчати властивості основ.

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Лабораторна робота № 3. Дія лугів на індикатори

Для проведення цієї лабораторної роботи ми використаємо пластинку для мікрометоду.

Акуратно в перший ряд капаємо по дві краплі натрій гідроксиду, у другий ряд — по дві краплі кальцій гідроксиду. Далі в перше заглиблення з кислотами додаємо одну краплю метилового оранжевого, у друге — одну краплю лакмусу, у третє — одну краплю фенолфталеїну.

На основі спостережень заповнюємо таблицю.

 

Метиловий оранжевий

Лакмус

Фенолфталеїн

Нейтральний

Оранжевий

Фіолетовий

Безбарвний

NaOH

Жовтий

Синій

Малиновий

Са(ОН)2

Жовтий

Синій

Малиновий

 

Висновок. У розчинах лугів метиловий оранжевий набуває жовтого забарвлення, лакмус — синього, фенолфталеїн — малинового. Отже, розчини лугів можна визначити з допомогою індикатора.

2. Демонстрація 7. Хімічні властивості основ

На початку уроку ми припустили, які властивості повинні мати основи. Подивимося практично.

Дослід 1. Взаємодія лугів з кислотними оксидами Збираємо прилад для одержання вуглекислого газу. Одержаний газ пропускаємо крізь розчин кальцій гідроксиду.

— Яку ознаку реакції спостерігаємо? (Випадіння осаду) Записуємо рівняння реакції:

СO2 + Са(ОН)2  СаСO3 + Н2O

Укажіть тип реакції. (Реакція обміну)

Дослід 2. Взаємодія лугів з кислотами

• Як називається ця реакція? (Нейтралізації)

• Яка речовина допоможе побачити, що реакція відбулася? (Індикатор) У дві пробірки наливаємоNaOH і Са(ОН)2, додаємо фенолфталеїн.

А потім по краплях знебарвлюємо розчин хлоридною кислотою. Пропонуємо учням записати рівняння реакцій:

Дослід 3. Взаємодія лугів із солями

У дві пробірки наливаємо CuSO4, Al2(SO4)3, потім по краплях додаємо розчин їдкого натру.

— Які ознаки реакції спостерігаємо? (Утворення нерозчинного осаду)

Запишемо рівняння реакції:

Усі наші припущення про властивості лугів підтвердилися практично. (Розглядаємо відповідно до пунктів плану.)

На основі цього вносимо доповнення в таблицю «Взаємозв’язок між класами неорганічних сполук».

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

Керована практика

Завдання 1. Здійснити перетворення:

Знання властивостей класів неорганічних сполук дозволяє нам припустити, з допомогою яких реакцій можна одержати ту чи іншу речовину.

Два учні з двох боків:

Завдання 2. Здійснити перетворення:

Лабораторна робота № 4. Взаємодія розчинів лугів з кислотами

У дві пробірки наливаємо по 1 мл NaOH і по одній-дві краплі фенолфталеїну. Потім в одну з них по краплях додаємо хлоридну кислоту, у другу — сульфатну кислоту. Заносимо результати до протоколу.

Реагенти

Що спостерігаєте?

Рівняння реакції

Висновок

NaOH

HCl

NaOH

H2SO4

Cu(OH)2

HCl

 

Лабораторна робота № 5. Взаємодія нерозчинних основ з кислотами

Нам необхідно одержати купрум(ІІ) гідроксид. Як це зробити? Яку властивість основ для цього можна використати?

До одержаного осаду по краплях додаємо хлоридну кислоту.

— Які ознаки хімічної реакції спостерігаємо?

Запишіть результати досліду до протоколу.

 

Лабораторна робота № 6. Розкладання нерозчинних основ у процесі нагрівання

Нерозчинні основи за нагрівання розкладаються на оксид і воду. Перевіримо це на практиці.

Одержіть купрум(ІІ) гідроксид, закріпіть пробірку в пробірко-тримачі.

• Як правильно нагріти пробірку?

• В якій частині полум’я необхідно нагрівати пробірку? (У верхній, найбільш гарячій)

• Що спостерігаємо? Запишемо рівняння реакції:

Cu(OH)2  СuO + Н2O

Укажіть тип реакції. (Реакція розкладу)

Висновок. З якими властивостями основ ми познайомилися на цьому уроці?

• Реакція нейтралізації.

• Розклад нерозчинних основ.

VI. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

Здійснити перетворення:

 

Розробки уроків на тему “Оксиди”

План-конспект уроку на тему:

Хімічні властивості оксидів: взаємодія з лугами іншими оксидами

Цілі уроку: ознайомити учнів з фізичними й хімічними власти- востями оксидів; дати поняття індикаторів, пояснити їх використання для визначення кислот та основ; розвивати логічне мислення учнів на прикладі порівняння взаємодії кислотних і основних оксидів з водою, кислотами, лугами, іншими оксидами; розвивати вміння й навички складати рівняння хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей оксидів.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

Форми роботи: фронтальна робота, розповідь учителя, демонстраційний експеримент.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, хімічні реактиви.

 

ХІД УРОКУ

І. Організація классу

ІІ. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної діяльності

Ø  Ми знаємо, що за складом хімічні сполуки поділяються на чотири класи. Які саме? (Оксиди, основи, кислоти, солі)

Ø  Як розрізняють класи сполук? (За складом речовин)

Ø  А якщо формула речовини не відома? (То розпізнати її можна за хімічними властивостями)

 ІІІ. Формування вмінь і навичок

 Демонстрація 2. Взаємодія кислотних і основних оксидів з водою

Дослід 1. Розглянемо два оксиди: СаО і P2O5. Що можна сказати про фізичні властивості цих оксидів? (Тверді, білого кольору, розчинні у воді)

Не всі оксиди тверді.

— Наведіть приклади газоподібних оксидів. (CO, CO2, SO2)

Відрізняються оксиди:

  • за забарвленням: CuО – чорний; Cu2O – червоний, Fe2O3 – бурий, Cr2O3– зелений тощо;
  • за температурою плавлення;
  • за розчинністю у воді (CuО, Fe2O3 – нерозчинні у воді; СаО й P2O5 – розчинні).

Розчинні оксиди взаємодіють із водою.

— Які продукти виходять у результаті такої взаємодії?

 Дослід 2. У склянку з водою насипаємо білий порошок СаО, а в іншу – білий порошок P2O5.

  • Що спостерігаємо? Обидва порошки розчинилися у воді.
  • Що сталося з водою?

Розібратися в цьому нам допоможе індикатор – речовина, що реагує на різне середовище зміною забарвлення. Познайомимося з двома з них. Фенолфталеїн – безбарвний у нейтральному й кислому середовищі, стає малиновим у лужному середовищі. Додаємо дві краплі фенолфталеїну в розчин СаО – з’являється малинове забарвлення, а в розчині P2O5 колір не змінився.

Метиловий оранжевий у нейтральному середовищі – оранжевий, у лужному – жовтий, у кислому – червоний.

Додаємо по кілька крапель у наші розчини: розчин СаО під дією метилового оранжевого забарвився в жовтий колір, отже, у склянці міститься луг; розчин P2O5 набув червонного забарвлення, отже, у цій склянці міститься кислота.

Запишемо рівняння реакцій, щоб підтвердити наші дослідження.

CaO+H2O = Ca(OH)2 (кальцій гідроксид)

P2O5+3H2O =3H3PO(ортофосфатна кислота)

Висновок. Кислотні оксиди в результаті взаємодії з водою утворюють кислоти, а основні оксиди утворюють основи.

По-різному кислотні й основні оксиди взаємодіють із лугами й кислотами. Розглянемо на прикладах:

CaO+ 2HCl→CaCl2+ 2H2O

CaO+NaOH ≠

P2O5+HCl≠

P2O5+6NaOH →2Na3PO4+3H2O

ВисновокКислотні оксиди взаємодіють з основами з утворенням солі й води; основні оксиди взаємодіють із кислотами з утворенням солі й води.

Кислотні й основні оксиди можуть узаємодіяти між собою.

CaO+ P2O5= Ca3(PO4)2

 IV. Закріплення вивченого матеріалу

Заповнюємо опорну схему «Хімічні властивості оксидів», по ланцюжку на дошці складаємо рівняння реакцій з опорної схеми.

 V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

Творче завдання. Підготувати повідомлення про використання оксидів.

 

Розробки уроків на тему “Оксиди”

План-конспект уроку на тему:

Оксиди, їх склад і назви.

 

Цілі уроку: розширити знання про класифікацію неорганічних речовин на прикладі оксидів та їх класифікації за складом; ознайомити із сучасною науковою українською номенклатурою оксидів; формувати навички використання номенклатури на прикладі назв оксидів; розвивати навички учнів у складанні формул бінарних сполук на прикладі складання формул оксидів.

Тип уроку: поглиблення знань.

Форми роботи: робота з опорною схемою, розповідь учителя, демонстраційний експеримент.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, зразки оксидів, навчальна таблиця 2.

ХІД УРОКУ

1. Самостійна робота за варіантами.

Завдання: за навчальною таблицею розподілити по класах речовини, що розташовані в колонці вашого варіанта.

2. По одному учню з різних варіантів пишуть на дошці оксиди.

3. Які сполуки називаються оксидами? (Визначення)

4. Що спільного в складі всіх оксидів, написаних на дошці? (Наявність у складі атомів Оксигену)

5. Чим відрізняються ці оксиди? (Кількістю атомів Оксигену, другим хімічним елементом, що може бути металом і неметалом)

6. Розподіліть написані на дошці оксиди на оксиди металів і оксиди неметалів.

 III. Вивчення нового матеріалу

Демонстраційний дослід 1. Зразки оксидів

Учні розглядають оксиди в запаяних ампулах, на яких написані формули оксидів та їх назви, розділяють їх на три класи.

 

Оксиди металів (основні)

Оксиди неметалів (кислотні)

Амфотерні оксиди

СаО, CuO, FeO, К2O

SiO2, Р2O5, SO2

Al2O3, ZnO, Fe2O3

 

Оксиди металів — основні оксиди.

Оксиди неметалів — кислотні оксиди.

Амфотерні оксиди — це оксиди, що проявляють властивості й кислотних, і основних оксидів.

Назви оксидів за сучасною українською номенклатурою складаються за схемою:

Назва елемента (валентність, якщо вона змінна) + Оксид.

Наприклад: СаО — кальцій оксид, SiO2 — силіцій оксид.

Далі по ланцюжку учні називають оксиди, написані на дошці:

барій оксид                   фосфор(V) оксид

ферум(ІІ) оксид            сульфур(ІV) оксид

калій оксид                   сульфур(VІ) оксид

IV. Закріплення знань

Заповнюємо таблицю самостійно в зошиті й коментуємо запис на дошці.

 

Елемент

Формула оксиду

Назва оксиду

Клас оксиду

Li

C(IV)

Mg

N(III)

Pb(II)

Fe(III)

Cl(VII)

 

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання, виконати вправи.

Творче завдання. Скласти формули оксидів елементів III періоду з вищою валентністю, дати назви, зазначити клас.

 

Навчальна таблиця 2 до уроку 12

 

№ з/п

Варіант

І

II

III

IV

1

Ca(NO3)2

S

KOH

P2O5

2

H2SO4

Zn(OH)2

SO3

CaO

3

Са(ОН)2

Na2SO3

KNO3

CuSO4

4

SiO2

BaO

HNO3

P

5

Al(OH)3

KOH

K

Zn(OH)2

6

Hg

H2SO3

Na2SO4

Ag

7

CaO

Na

FeO

H3PO4

8

FeSO4

BaCl2

Cu

NaOH

9

P2O5

Cu

Al(OH)3

Ba

10

Ca

SO2

K2O

Na3PO4